• Doğalgaz Acil İhbar Hattı : 187
  • Tel : 444 0 187
  • Whatsapp : 0552 187 0 187
  • Bip : 0538 882 91 91

DODURGA VE OĞUZLAR DOĞAL GAZA KAVUŞTU...1 Kasım 2019'da Çorum'un Oğuzlar ilçesine doğal gaz verilmeye başlanması dolayısıyla düzenlenen törene katılan Bakan Dönmez, burada yaptığı konuşmada, AK Parti'nin büyük ve güçlü Türkiye hayaliyle yanıp tutuşarak 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine hazırlandığı belirtti.

          

     

     


ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANI FATİH DÖNMEZ’İN OĞUZLAR-DODURGA DOĞAL GAZ ARZI TÖRENİ KONUŞMASI

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez: "Doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine kadar doğal gazı vatandaşımızın ayağına getirmek için dünyanın etrafını 3,5 kez katettik hem de kazarak. Böylece 66 milyon vatandaşımızın kapısına kadar doğal gazı getirdik"

            Çorum'un Oğuzlar ve Dodurga ilçelerine doğal gaz verilmesi dolayısıyla düzenlenen törene katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, burada yaptığı konuşmada, AK Parti'nin büyük ve güçlü Türkiye hayaliyle yanıp tutuşarak 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine hazırlandığı belirtti.2002'de Türkiye'de sadece 6 şehirde doğal gaz kullanılabildiğine işaret eden Dönmez, "Düşünün ki İstanbul, Ankara, Bursa gibi büyük şehirlerin pek çok ilçesinde o dönem doğal gaz yoktu. Kim düşünürdü ki gün gelecek Çorum'a, Çankırı'ya, Trabzon'a, Van'a, Kars'a, Edirne'ye, hatta ilçelerine, beldelerine bile doğal gaz gidecek. İşte bu yüzden 'Hayaldi gerçek oldu.' diyoruz. İşte bu yüzden 'Yaparsa AK Parti yapar.' diyoruz." ifadelerini kullandı.               Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın doğal gazla ilgili yaptığı her konuşmada, doğal gazı olmayan şehir kalmayacağını söylediğini belirten Dönmez, şöyle devam etti:"İşte bu vizyon, bu kararlılık sayesinde hamdolsun bugün 81 ilimizin tamamı doğal gaza kavuştu. Bugün Hakkari'deki vatandaşımız da Edirne'deki vatandaşımız da aynı konfordan yararlanıyor. İkisi de bir düğmeyle evini ısıtıyor, ocağını yakıyor, suyunu ısıtıyor. Sayın Cumhurbaşkanımız 'Batıda ne varsa Doğuda da o olacak.' derken bunu kastediyordu. Batıda yaşayan da Doğuda yaşayan da aynı sosyal gelişmişlikten pay alacak. Hizmet ederken vatandaş ayrımı yoktur. Sen, ben, şu, bu yoktur. Mazeret, atalet, boş vermişlik yoktur. Birileri gibi milletin parasını, alın terini teröre ve terör örgütlerine peşkeş çekmek hele hiç yoktur. Dönmez, doğal gaz kullanımı yaygınlaştıkça insanların hayat kalitesinin yükseldiğini dile getirerek, "Vatandaşlarımızın hayat standardı yükseliyor. Şehirlerimizin hava kalitesi artıyor. Nerede bir zamanların havası insanı hasta eden şehirleriyle Türkiye, nerede şimdiki Türkiye? Milletimiz her şeyin en iyisine layık. Bizlere bu aziz millete hizmet etme şerefi bahşeden Cenabı Allah'a sonsuz şükürler olsun. Sobalı evde oturmak nasıl zordur çocukluğumdan bilirim. Annem erkenden kalkar, sobayı yakar, ertesi gün ilk iş o soğukta sobanın külünü boşaltır, tekrar yakardı. Kardeşlerim bu işin cefasını çeken analarımızın, hanım kardeşlerimizin hakkı değil midir bu rahatlık?" diye konuştu.Doğal gaz 1987'de ülkede kullanılmaya başlandığında yıllık tüketimin 500 milyon metreküp civarında olduğunu, bugün ise Türkiye'nin yıllık yaklaşık 50 milyar metreküplük tüketimle dünyanın en büyük 18'inci, Avrupa'nın en büyük 4'üncü doğal gaz pazarı olduğunu belirten Dönmez, şunları kaydetti:"Son dönemde hayata geçirdiğimiz doğal gaz depolama, FSRU ve LNG projeleriyle de sisteme esneklik kazandırdık. Yıllık 300 milyon metreküplük sisteme gaz verme kapasitesiyle tükettiğinden fazlasını sisteme verebilen bir altyapıyı kurduk. Hamdolsun, tüm bu yatırımlarla artık doğal gazda arz güvenliği sıkıntımız kalmadı. Yani bu kış vanalar kapanacak mı, gaz bitecek mi, kesinti olacak mı? tartışmaları Türkiye için bitmiştir."